مرجع رسمي مقالات عطر و ادكلن

تاريخچه بو

عطر زنانه خوشبو
تاريخچه بو
واژه و كلمه Perfume از واژه Fume در معناي دود گرفته شده‌است، به دليل آنكه در روزگار باستان بشر ها براي به وجود آوردن عطر خوش از سوزاندن مواد معطر به كار گيري مي كردند. بو ماده‌اي ميباشد كه براي خوشبو كردن تن و يا اين كه گوشه و كنار حريم از آن به كارگيري مي گردد. بو ها در پيشين از مواد طبيعي و امروزه از مخلوط اسانس‌ها، حلال‌ها، ثبت كننده‌ها و تركيبات معطر ساخته مي شوند. به صورت كلي مواد تشكيل دهنده عطرها، از روش استخراج از منابع طبيعي (حيواني يا اين كه گياهي) و يا اين كه از مواد شيميايي تنظيم ميگردند. با مراجعه به متن ها‌ سابق و مطالعات و حفاري‌هاي باستان‌شناسان معين گرديده‌ كه بو ها در برخي از فرهنگ و تمدن‌هاي اول انساني وجود داشته‌اند و هنر رايحه سازي در حين باستان از مصر و دربين النهرين ابتدا شده‌است.

اردمي

ديرين ترين عطرها  از سوزاندن چوب ها به وجود مي آمدند. بشر هاي ناندرتال افرادي بودند كه براي اولي توشه در مورخ انسان بو خوشي كه از سوزاندن چوب هاي معطر به دست مي آمد را كشف كردند. از ديرباز تا كنون آدم ها به‌دنبال كشف داروهاي گياهي بودند تا بتوانند بر بيماري ها غلبه نمايند، درين در ميان مواد معطري نيز كشف مي شدند كه از آن ها بو و عطر خوش بدست مي آمد. به اين ترتيب رايحه و دارو دارنده خواستگاه مشتركي مي باشند و در پيشين فن عطرسازي و دارو سازي از يكديگر غيروابسته نبوده اند.


داراي ارتباط بخوانيد : بو هاي گوناگون در گونه هاي بو


تاريخچه رايحه در عالم
براي اولي توشه در مورخ مصريان از بو تحت عنوان بخشي از مراسم مذهبي خودشان به كار گيري كردند. دست نويس هاي باستاني بر روي سنگ قبر ها در مصر باستان و دربين النهرين نشان ميدهد كه بو درين دو حيطه از فرهنگ و تمدن بشري بيشتراز 5000 سال عمر دارااست. روحانيون مصر باستان را تحت عنوان پدران بو ميشناسند به دليل آنكه آنان با به كار گيري از بو بوي بد قربانيان پيشكش خويش را از ميان مي بردند. از زمان باستاني تا قرنها وسطي عطرها به صورت انحصاري به مراسم هاي مذهبي مانند موميايي كردن مردگان و غبارروبي آرامگاه ها اختصاص داشتند. 

مصري ها يقين داشتند كه سوزاندن چاشني جات و مواد خوشبو خدايان را خوشنود خواهد نمود. مصري ها با حريق زدن  صمغ، گياه سمار، سرو كوهي و ... همت مي كردند عطر هايي دل نشين ساخت نمايند تا سبب ساز خشنودي پروردگار گرديده و مطمئن باشند كه پروردگار خورشيد را هر روز از ذيل زمين خارج مي‌آورد! امروزه شما ميتوانيد از اتاق رايحه بنا شده در محل عبادت ادفو در مصر ديدن فرماييد جايي كه دستخط هاي باستاني نشان دهنده راهبرد هاي اصلاح كردن گونه هاي عطرها مي‌باشند. به كار گيري طبقه تسلط مصري، فرعون ها و روحانيون از رايحه به نحوي  بوده كه حتي بعداز مردن آن‌ها‌را در اتاق هاي معطر دفن مي كردند. بو عطرهايي كه در بقاع هاي فرعون به كارگيري مي گرديده به حدي كار كشته بوده كه زماني باستان شناسان اين بقعه ها را در سال 1897 گشوده كردند،  بوي خوش بو از آن‌ها به مشام مي رسيده ميباشد. مصري ها از گل ياس، صمغ، درخت كندر، سوسن سپيد و عسل در ساختن عطرهايشان بسيار استعمال مي كردند و ديدني اينجاست كه هنوز هم اين موادسازنده از مهم ترين مواد صنعت هاي رايحه سازي ميباشند.

بعداز مدتي به ندرت رايحه و خوشبوكننده ها از انحصار روحانيون مصري بيرون شد و مردم معمولي نيز از اين مواد به كار گيري مي كردند. مصري ها از هند مواد معطر و چاشني هايي  مثل زنجبيل، چوب دمپايي و فلفل خريداري مي كردند و به اين ترتيب در موضوع ايجاد مواد معطر پيشرفت كردند. امروزه نيز مصري ها در ايجاد عصاره هاي روغني صنعت بو كه بخش مهمي از مواد نخستين ايجاد رايحه در عالم را تشكيل ميدهد، مقام ويژه اي دارا هستند.

 

تاريخچه بو در يونان و روم
اين يوناني ها بودند كه او‌لين عطرهاي مايع را براي استعمال بر روي تن را صحيح كردند. ولي اين بو ها با عطرهاي مدرن بسيار تفاوت داشتند. در واقع اين رايحه هاي مايع، پودرهاي خوشبويي بودند كه با روغن مخلوط گرديده و در آن از الكل به كارگيري نمي‌شد.  آنها با له كردن گياهان معطر، صمغ ها و ديگر گياهان، و با تركيب كردن آنان با گونه هاي روغن ها، روشي نو اي براي اصلاح كردن بو ها پيدا كردند تا بتوانند به طور روزمره از آن‌ها به كار گيري نمايند. براي يونانيان عنصرها عطرها همانند طلا جواهرات بود تا جايي كه در طول تسخير شرق به وسيله اسكندر اين عنصرها احتكار مي شدند. يوناني عشق بسيار متعددي به رايحه داشتند و مخارج بسيار متعددي را صرف واردات مواد معطر مي كردند. اين عشق تعجب آور تا جايي پيش رفت كه سولون، فرمانروا قرن ششم درين مملكت به كارگيري از بو را ممنوع كرد تا در مخارج روان مرزوبوم صرفه جويي شود. اما اين ممنوعيت دوام چنداني نداشت. در امپراطوري روم كه آكنده‌از زرق و برق بود و معاش تجملاتي از اهميت بخش اعظمي دارا بود آبشارهايي از گلاب و رايحه هاي هاي بسيار خوش عطر وجود داشت تا گوشه و كنار را براي حضار عطرآگين نمايند. همينطور در حافظه موقت باستان تعداد متعددي عطرفروشي وجود داشت. در افسانه ها آمده كه كلوپاترا ملكه روم، بادبان هاي كشتي خويش را غرق در بو كرده تا برند آنتوني بوي اورا گذشته از اينكه خودش را ببيند بشنود و از وارد شدن وي آگاه شود.

طبق شواهد و متن‌ها تاريخي او‌لين شيمي‌دان جهان زني بنام تاپوتي بوده كه طبق لوحه‌ هاي باستاني خط ميخي در هزاره دوم پيشين از تولد ميان النهرين مستقر بوده ميباشد. وي او‌لين عطرساز تثبيت گرديده مورخ ميباشد كه با ادغام و تقطير گل‌ها، روغن ها و بقيه مواد معطر چيزي مشابه به عطرهاي مدرن ساخت كرده است.

باستان شناسان ديرين‌ترين كارخانه ايجاد رايحه عالم را در سال ۲۰۰۵ ميلادي در قبرس كشف كردند. اين كارخانه بيش تر از 4 هزار سال عمر داراست. در‌اين سوله دستگاه هاي تقطير، قيف، ظروف پياله اي براي ادغام كردن رايحه و بطري هاي بو كشف شويد. 

 


 

 


برچسب: عطر زنانه خوشبو،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ فروردين ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۲۰:۳۹ توسط:حامد موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :